Psikonöroimmünoloji (Fonksiyonel Tıp)

Psikonöroimmünoloji (Fonksiyonel Tıp)

Psikonöroimmünoloji, davranış bilimini nörolojik, endokrin ve bağışıklık süreçleriyle harmanlayan büyüyen bir çalışma alanıdır. Zihin ve beden arasındaki çılgınca büyüleyici kesişme noktasındadır.

İçgüdüsel olarak uzun zamandır nasıl düşündüğümüzün nasıl hissettiğimizi etkilediğini biliyoruz. Bu yeni alan, psikoloji ve fiziksel beden süreçlerinin nasıl etkileşime girdiğine dair bilimsel anlayışı açıklamaktadır.

Keşfettiğimiz şey, beden ve zihin arasında iki yönlü bir konuşma olduğudur, yani vücudumuz sahip olduğumuz düşünceleri etkileyebilir, düşüncelerimiz de fiziksel bedenlerimizi bağışıklık, hormon ve nörolojik sistemler yoluyla etkileyebilir .

Zihinle başlayarak beyin, sempatik ve parasempatik sistemlerden oluşan otonom sinir sistemi aracılığıyla vücutla iletişim kurar. Genel olarak, sempatik sistem uyarıcı “uçuş” sistemi olarak bilinir. Parasempatik sinir sistemi daha rahat “dinlenme ve sindirim” sistemidir. Her iki sistem de gereklidir ve en önemlisi ikisi arasındaki dengedir. Sabah uyanmak, odaklanmak ve çalışmak, egzersiz yapmak ve enerjilendirmek için yeterince uyarılmanız gerekirken, aynı zamanda gece uyuyacak, enerjiyi toplayacak ve yiyecekleri sindirecek kadar dinlendirici olmanız gerekir.

Denge kapalı olduğunda, vücut beyninden birçok sistem üzerinde aşağı yönde etkileri olan tek taraflı bir sinyal alır. Sürekli stresli bir beyin, beynin fiziksel yapısında değişiklikler yaratacak ve bağışıklık fonksiyonunun azalmasına yol açacaktır. Bunu, beyin içinde kan akışına giden ve bağışıklık hücrelerinin sayısını ve etkinliğini azaltan nöropeptitler oluşturarak, daha strese duyarlı bir durumu yansıtmak için vücuttaki hormon dengesini değiştirerek yapar. Düşüncelerimiz ve endişelerimiz, daha sık hastalanmak, ciddi enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini azaltmak ve iltihaplanma, sindirim sorunları ve ağrı gibi gerçek sonuçları olan fiziksel değişikliklere yol açabilir.

Bu yol başka bir şekilde de işe yarayabilir. Kronik iltihaplanma veya otoimmün hastalıklardan, tekrarlayan enfeksiyonlardan veya hatta kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerinden olması beynin işleyişini de etkiler. Bu enflamatuar durumlar, bir kişinin stres, endişe ve tekrarlayan düşünceler gibi şeyleri deneyimlemesine neden olan sinyali beyne taşıyan sitokinler adı verilen moleküller oluşturur.

Birisi fiziksel veya zihinsel semptomlar yaşarken, kök nedene ulaşmak istiyorsak hem zihnin hem de bedenin ele alınması gerektiği artık anlaşılmaktadır. Psikonöroimmünoloji, sistemlerimizin gerçekte nasıl birbirine bağlı olduğunu ve sağlığımızda ve refahımızda gerçek değişiklikler yapmak için kişiye bir bütün olarak nasıl bakmamız gerektiğini açıklar.