Ortopedik Manuel Terapi

Manuel Terapi

Ortopedik manuel terapi veya fizik tedavi (OMT), ortopedik yaralanmaların veya durumların neden olduğu ağrı, sertlik ve kısıtlı hareketi değerlendirmek ve tedavi etmek için kullanılan bir fizyoterapidir. Her egzersizi özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlayan omurga, kollar ve bacaklar üzerinde çalışan çeşitli uygulamalı teknikler kullanır.

Ortopedik manuel terapi, ağrıyı hafifletirken kas ve doku fonksiyonunu iyileştiren manuel olarak uygulanan tedavileri içerir. Ortak teknikler şunları içerir:

Eklem mobilizasyonu: Bir terapist, vücuttaki etkilenen eklemlere ritmik ileri geri hareket veya sürekli baskı uygulayacaktır.

Eklem manipülasyonu: Hareketsiz uzanırken, bir terapist kemiklere ve eklemlere küçük, hızlı bir hareket (itme veya çekme gibi) uygular. Hareketler kuvvet açısından, nazikten kuvvetliye kadar değişebilir. Hem eklem mobilizasyonu hem de eklem manipülasyonu, ekleme bağlı herhangi bir sıkı dokuyu gevşetmeye ve eklem ve çevre bölgelerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu teknikler aynı zamanda esnekliği ve hizalamayı geliştirmeye yardımcı olarak size doğru işlevi geri getirebilir.

Yumuşak doku mobilizasyonu: Masaj terapisi ve tetik nokta terapisi gibi tedaviler kaslara, tendonlara ve bağlara uygulanır. Buradaki odak, kasları gevşetirken, dolaşımı arttırırken ve skar dokusunu parçalarken ağrınızı hafifletmektir.

Miyofasyal salınım: Manuel basınç kullanarak, bir terapist fasyadaki (kemiklerinizi, organlarınızı, sinirlerinizi, kan damarlarınızı ve kaslarınızı çevreleyen ve destekleyen ince bağ dokusu) bir tetikleme noktasına masaj yapacak ve gerecektir. Bu noktayı birkaç dakika tutabilirler, daha sonra tam bir salınım hissedene kadar buldukları her tetik noktasında işlemi birkaç kez tekrarlayabilirler.

Diğer egzersizler: Kas germe, bağımsız egzersizler (denge, dayanıklılık ve plyometrik ve atlama tipi egzersizler) ve kas aktivasyonunu ve zamanlamasını iyileştirmek için bir terapistten dirençli egzersizleri içerebilir. Ayrıca, iyileşme hızınızı artırmanıza yardımcı olmak için bir ev egzersiz programının parçası olarak oturumlar arasında yapabileceğiniz güvenli egzersizleri de öğreteceklerdir.

Tedavi edilen koşullar

Ortopedik manuel terapi, eklemleriniz, kaslarınız, kemikleriniz, bağlarınız ve tendonlarınızdan oluşan kas-iskelet sistemini etkileyen yaralanmaları ve durumları tedavi etmek için kullanılır. Bu, ağrıya neden olan veya vücudunuzdaki hareketi kısıtlayan kemikli veya yumuşak doku yapılarını etkileyen herhangi bir yaralanma veya durumun bu tedaviden faydalanabileceği anlamına gelir.

Ortopedik manuel terapi ile tedavi edilen yaygın yaralanmalar ve durumlar şunları içerebilir:

  • Kas gerilmeleri
  • Bağ burkulmaları
  • Eklem kısıtlamaları
  • Ameliyat sonrası durumlar
  • Tendinit
  • Bursaların iltihaplanması
  • Atletik performans sorunları

Ek olarak, ortopedik manuel terapi, Parkinson hastalığı, multipl skleroz, serebral palsi, omurilik hasarı, diyabet, kanser, kalp hastalığı veya denge bozuklukları gibi durumlarla ilişkili sakatlığı en aza indirmeye yardımcı olabilir

Ortopedik manuel tedavinin faydaları

Akut veya kronik durumlarla ilgilenenler için ortopedik manuel terapi ağrıyı azaltabilir, duruş ve dolaşımı iyileştirebilir, eklem hareketliliğini artırabilir ve hastalık ilerlemesinden sakatlığı en aza indirebilir. Ayrıca sporcuların performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için eğitim ve egzersizle birleştirilebilir.

Çoğu birey ilk birkaç seansta bu tedavinin faydalarını deneyimlemeye başlar. Kliniği vardıklarından daha rahat ve hareketli hissediyorlar.

Ortopedik manuel tedavinin genel amacı vücudunuzun işlevini optimize etmektir.